writing on laptop technical writing

Czym jest komunikacja techniczna? Recenzja książki „Technical writing in English”

Dziedzina komunikacji technicznej jest moim nowym odkryciem, któremu z dużym zainteresowaniem poświęcam ostatnio swój wolny czas. Tłumaczenie trudnych tekstów technicznych na język prosty i zrozumiały dla końcowego odbiorcy brzmi jak dla mnie nie tylko ciekawie, ale – daję słowo – czuję, że ma w sobie jakiś element misji. A ja lubię pracować nad czymś, co ma sens:).

Technical writing łączy kilka obszarów: tworzenie tekstów, praca z końcowym produktem (np. oprogramowaniem), testowanie a także… upraszczanie poprzez teksty życia wokół nas. Czyż nie brzmi to fascynująco?

Naukę tej dziedziny rozpoczęłam od anglojęzycznych blogów, takich jak np. Write The Docs. Równocześnie zapoznawałam się z zasobami portalu techwriter.pl, który jest ogromną bazą wiedzy na temat komunikacji technicznej w polskich warunkach (i nie tylko). Tam także znalazłam informację o Technical writing in English. Language and Editing Guidelines – jednej z bardzo niewielu polskich publikacji na temat technical writingu. Autorem podręcznika jest wykładowczyni Politechniki Gdańskiej, dr Iwona Mokwa-Tarnowska.

książka Technical writing in English

Książkę tę bardzo chciałam przeczytać, lecz, wg czytelników Techwriter.pl, pozycję trudno było zdobyć. Ku mojemu zdziwieniu, trafiłam na nią bardzo szybko w antykwariacie internetowym. Ponieważ nigdzie nie znalazłam szerszej informacji na jej temat, po przeczytaniu postanowiłam podjąć się pewnego omówienia publikacji i podzielić się osobistymi spostrzeżeniami na jej temat.

Moja recenzja ostatecznie ukazała się na portalu techwriter.pl. Zapraszam do lektury: Recenzja książki Technical writing in English. Language and Editing Guidelines